mp3 prehrávač

Pravidelné cestovanie do práce či prechádzky môže spríjemniť vreckový MP3 prehrávač. Viete, podľa čoho si mp3 prehrávač vyberať?

1. Rozhodnite sa, aké formáty multimédií sú pre vás dôležité. Kým niektoré mp3 prehrávače zvládajú prehrať iba komprimované formáty MP3, iné si poradia aj s WMA, AAC, ASF, či dokonca OGG Vorbis. Ak majú dostatočne veľký displej, prehrajú vám dokonca i komprimované video. Nezabúdajte na budúcnosť a možnosť kúpy hudby cez internet. Lacné prehrávače nedokážu pracovať s licenciami DRM, ktorými vydavatelia chránia hudbu pred kopírovaním, a tak môžete naraziť na problémy pri počúvaní legálne kúpenej hudby. MP3 prehrávače niektorých značkových výrobcov situáciu komplikujú a každý súbor musia pred nahratím do prehrávača pretvoriť do špeciálneho formátu (napr. Sony – ATRAC). To môže byť zdĺhavé a nepríjemné.

2. Zamerajte sa na kapacitu mp3 prehrávača, jej rozširovateľnosť a používané médium. Trh masovo zaplavili mp3 prehrávače osadené FLASH pamäťou. Tá dosahuje kapacity od 128 megabajtov až po osem gigabajtov. Spotreba energie je pri nich nízka, ich rozdielne ceny však naznačujú, že existujú podstatné rozdiely v rýchlostiach použitej pamäte. Kým pri drahšom prehrávači nahráte 1 gigabajt skladieb za pár minút, pri lacnom môžete čakať aj hodinu. Iný druh mp3 prehrávačov používa ako médium pamäťové karty (podobné ako v digitálnych fotoaparátoch). Kapacita sa jednoducho rozširuje a karty môžete navyše meniť. V niektorých prípadoch výrobcovia obe možnosti kombinujú. Samostatnou kategóriou sú mp3 prehrávače so zabudovaným miniatúrnym pevným diskom, ktoré ponúkajú i kapacity vo výške desiatok gigabajtov. Zvyčajne sú rýchle, ale náročnejšie na napájanie. Ak vám však takýto prehrávač spadne na zem, je pravdepodobné, že prestane fungovať.

3. Ideálny mp3 prehrávač nepotrebuje pre pripojenie k PC žiadny softvér, špeciálne káble ani ovládače. Mal by mať rozhranie USB 2.0 a navonok vystupovať ako zariadenie typu USB Mass Storage. Súbory by mali byť ukladateľné do adresárov bez akejkoľvek prípravy a obmedzení. Tým je zaručená nezávislosť od operačného systému a možností obsluhy. Kým dnes budete nahrávať skladby z počítača, v blízkej budúcnosti možno použijete iné multimediálne domáce zariadenie. Pripojený mp3 prehrávač by sa preto mal správať ako externý pevný disk. Zaujímavým doplnkom je dostupnosť prehrávača prostredníctvom bluetooth rozhrania, ktoré pomôže pri bezdrôtovom prenose dát i diaľkovom ovládaní. Niektoré mp3 prehrávače majú až dva USB porty, tie sú schopné obslúžiť externé USB zariadenie a vymieňať si s nimi dáta.

4. V závislosti od cenovej kategórie a poslania sa menia i vlastnosti displeja. “Darčekové” MP3 prehrávače sa zaobídu i bez displeja a majú iba ovládacie tlačidlá. Technologicky staršie mp3 prehrávače majú čiernobiely displej – ten by mal mať podsvietenie pre dobrú čitateľnosť v zlých svetelných podmienkach. Súčasná generácia hudobných mp3 prehrávačov uprednostňuje farebné OLED displeje, ktoré majú skvelú čitateľnosť i za denného svetla. Existuje viacero generácií týchto displejov, ktoré sa líšia počtom zobraziteľných farieb, jasom a kontrastom. V prípade, že do hry prichádza i video, prehrávač je vybavený farebným TFT displejom, rovnako ako notebook.

5. Vyberte také telo mp3 prehrávača, ktoré umožní nosiť ho na mieste, kde vám to bude najviac vyhovovať (na krku, vo vrecku, na zápästí, vo vaku). Zároveň musí dostatočne chrániť prehrávač pred mechanickým poškodením. Plastové polykarbonátové a ABS telá sú húževnaté a pevné. Ak však plast nie je pigmentovaný alebo krycí lak nie je fixovaný tlakovo, časom sa vám povrchová úprava zošúcha. Hliníkové telá sú veľmi odolné proti poškodeniu, pri každom páde a náraze sa však tenký plech môže trochu deformovať. Všimnite si aj osadenie konektorov, displeja a tlačidiel. Berte do úvahy i to, v akej cenovej kategórii sa pohybujete a nehľadajte strojársku presnosť v “lacnej Číne”.

6. Tlačidlá mp3 prehrávača by mali byť navrhnuté tak, aby zabezpečili rýchly prístup k funkciám. Výrobcovia to často dosahujú osadzovaním päťsmerových ovládačov (minijoystickov) alebo dvojicou výkyvných ovládačov. Uvedomte si, že za pochodu nebudete mať čas sledovať displej, aby ste si zmenili nastavenie predvoleného ekvalizéra alebo prepli prehrávanie na ďalší album či adresár v poradí – mp3 prehrávač by mal byť ovládateľný “naslepo”.

7. Dôležité je, ako výrobca rieši napájanie mp3 prehrávača. Použitie štandardizovaných alkalických článkov/NiMH akumulátorov prináša možnosť výmeny v teréne a istotu do budúcnosti – daňou však môže byť slabšia výdrž a väčšia veľkosť. Zabudované Li-Ion/Pol akumulátory naopak poskytujú výrobcom viac možností pri riešení dizajnu a veľkosti, poskytujú dlhší beh na jedno nabitie, avšak v teréne ich nevymeníte (pomôcť si môžete jedine externým napájacím USB kitom). Problém však môže nastať po rokoch. Váš mp3 prehrávač pri slabom servise skončí bez možnosti výmeny akumulátora a vy náhradu nezoženiete. Informujte sa preto o tejto možnosti hneď pri kúpe.

mp3 prehrávač

8. Nie je pravdou, že kvalita zvukového výstupu MP3 prehrávača je pri každom modeli rovnaká. Čím viac funkcií ovplyvňujúcich zvuk nájdete v menu, tým bude kvalitnejší. Kým najjednoduchšie prehrávače dokážu iba regulovať intenzitu basov a výšok, drahšie majú zabudovaný ekvalizér s predvoľbami, dokonalejšie voľne nastaviteľný päťpásmový ekvalizér. Môžete sa stretnúť so špeciálnymi funkciami zvýraznenia basov, podporou štandardov SRS WOW a v neposlednom rade so špeciálnymi algoritmami, ktoré sa postarajú o odstránenie dosahov stratovej kompresie. Nezabúdajte však i na nepísané pravidlo – takmer akékoľvek slúchadlá majú lepší zvuk než tie, ktoré k mp3 prehrávaču pribalil výrobca.

9. K multimediálnym súborom patria aj doplnkové dáta. Niektoré mp3 prehrávače dokážu pri prehrávaní hudby zobrazovať texty piesní z priložených súborov a pri práci s videom dokonca spracúvať aj titulky. Ubezpečte sa, že diakritické znamienka nový prehrávač nepoložia na kolená – nekorektne zobrazené informácie o skladbách či nečitateľné texty môžu byť horšie ako žiadne. Ak je menu prehrávača lokalizované do slovenčiny, je pravdepodobné, že u dovozcu je dostatočná podpora a vôľa riešiť problémy tohto druhu.

10. Ak chcete mp3 prehrávač používať aj ako hlasový záznamník, skontrolujte si kvalitu mikrofónu. Citlivosť by mala byť nastaviteľná a jeho charakteristika by nemala byť príliš smerová. Kým niektoré prehrávače s úspechom zaznamenajú dianie v okolí do desiatich metrov, iné majú problém zaznamenať zvuk i z dvojmetrovej vzdialenosti. Pri lepších modeloch nájdete i funkcie pre automatické spúšťanie pri hovorenom slove. Všimnite si, v akom formáte sa záznam ukladá a aké sú časové limity pre jednotlivé nahrávky. Niektoré mp3 prehrávače majú pre možnosť záznamu dostupný i linkový vstup, ktorý môže byť istou alternatívou pre externý mikrofón.

11. Ak chcete používať FM tuner na počúvanie rádia, overte si jeho kvality. Selektivita býva často veľmi slabá a mnohé mp3 prehrávače majú problém i s citlivosťou. Mali by ste vedieť, že káblik slúchadiel je zároveň i anténou, a tak platí pravidlo: čím kratší, tým horšie. Ak si chcete kvalitu overiť, nalaďte si v obchode na prehrávači stanicu, ktorá nie je miestna a má slabší signál. Inak môžete byť sklamaní.

12. Stretnúť sa môžete i s doplnkovými funkciami. Niektoré mp3 prehrávače dokážu zobrazovať textové súbory či obrázky, iné vám ponúknu i zopár hier na skrátenie času. V iných modeloch nechýba adresár s kontaktmi či možnosť synchronizácie s plánovacím softvérom. Ak je súčasťou dodávky prehrávača i súbor na prácu so skladbami, väčšinou si môžete tvoriť používateľské playlisty, ktoré sú alternatívou k prehrávaniu albumov a adresárov.

13. Na záver by ste si mali uvedomiť, že kultúrny zážitok vám neprinesú ani animované ikony, ani dizajn mp3 prehrávača. Už pri krátkom používaní zistíte, že omnoho hodnotnejšími parametrami je výdrž akumulátorov, univerzálnosť, rýchlosť zápisu skladieb do internej pamäte, funkcie ktoré aktívne používate, kvalita tela a reprodukcie.